Tenisin Tarihçesi

Yeni Nesil Tenis

Tenis; insanların psikolojik, fiziksel ve sosyal yönlerini geliştiren, tarihi yaklaşık 1000 yıl öncesinde dayanan bir spor dalıdır. Haçlı Seferleri savaşında askerlerin tahta parçalarını kullanarak oynamaya başladıkları oyun zamanla yayılmıştır.

Eğlence oyunu olarak oynanmaya başlanan tenis zaman içerisinde gruplar arasında rekabete dönüşüyor. Fransızların topa avuç içleri ile vurmasıyla ‘avuç içi oyunu’ olarak isimlendirilmiş. 1542 senesinde raketin ortaya çıkmasıyla birlikte Antonio Saino da Salo tarafından 1550 senesinde tenis kuralları kitabı yazılıyor. Yazılan bu kurallar üzerinde 1800’lü yıllarda İngilizler tarafından bir takım eklemeler yapılıyor ve halen günümüzde bu kurallara uyarak tenis oynanıyor. 1872 senesinde İngiltere’de kurulan ilk tenis sahasının ismi ‘Tenis Spor Kulübü’ olarak belirleniyor. 1874 senesinde İngiliz binbaşı Walter C. Wingfield oyunun ismini ‘Çim Tenisi’ olarak koyuyor. Kulüp için halen ‘Çim Tenis Birliği’ ismi kullanılıyor.

Türkiye’de Tenis Oyunu

Türkiye’de tenis ilk olarak İstanbul’da oynanmaya başlamıştır. 1900 senesinde İstanbul’da bulunan İngiliz elçilikleri arasında oynanan tenis maçlarında üç yıl üst üste kazanana Çelenç Kupası verilecekti. Maçları kazanan ilk Türk tenisçisi ise Suat Subay’dır.

Ülkemizde ilk tenis kortu 1910 senesinde İstanbul Moda’da açılmıştır. Burada yapılan turnuvalar rağbet görmüş ve 1924 yılında Tenis Federasyonu kurularak Server Bey başkan olarak seçildi. Federasyon başkanlığını şuan Cengiz Durmuş yapmaktadır. Kendi aramızda yapılan turnuvalar zamanla farklı ülkelerle yapılmaya başlandı.