Tenis

Yeni Nesil Tenis

Neden tenis oynamalıyız?

Ülkemizde popüleritesi her geçen gün artan tenis sporu, artık 7’den 70’e her kesimden bireyin kolaylıkla yapabileceği bir spor dalı haline geldi. Son yıllarda medyanın tenise daha fazla yer vermesi ve federasyonun etkili çalışmaları sonucunda toplumun büyük kısmı bu spora ilgi duymaya başladı. Artan bu ilgiyle eşzamanlı olarak, tenis oynanmasına olanak veren kulüplerin sayısı da arttı. Bugün birçok yerleşim alanında tenis kortu bulunuyor ve hemen hemen tüm şehirlerde faaliyet gösteren en az bir tenis kulübü var. Tenisin bu denli sevilmesinin ve ilgi görmesinin altında yatan birçok sebep bulunuyor.

Spor medyası bilinçlendikçe ve medyada farklı spor branşlarında uzman kişiler kendilerine yer buldukça, kısa süre önce yalnızca futbol odaklı olan spor medyasında, tenis gibi diğer spor branşları medyada daha fazla yer almaya başladı. Bu da beraberinde toplumun bu spora olan bakış açısını değiştirdi ve ilgiyi arttırdı.

Teniste ilklerin yaşandığı bir dönem içerisindeyiz. Artık Grand Slam’lerde Türk sporcular raket sallıyorlar, tur geçiyorlar. Milli takımlar düzeyinde Avrupa’nın önde gelen ülkeleriyle aynı kategorilerde mücadele ediyoruz. Bu durum da hem medyanın hem de toplumun ilgisini olumlu yönde etkileyen en önemli unsurlardan biri.

Kulüp ve kort sayısındaki artış tenisin tabana yayılması için kolaylık sağlayan en önemli unsur. Bu durumun sonucunda tenis oynamanın maliyeti oldukça makul düzeye geldi. Çoğu insan oturduğu yerleşim alanlarında, belediyelerin yaptığı parklarda veya umuma açık ortak alanlarda yer alan kortlarda ücretsiz veya çok düşük bir ücret ödeyerek tenis oynayabiliyor. Tenis ekipmanlarının da fiyatları oldukça makul düzeylerde. Günümüzde neredeyse her spor mağazasında her bütçeye uygun tenis raketi, ayakkabısı veya topu bulmak mümkün.

Birçok tenis kulübünde veya faydalanabileceğiniz tenis kortunda rahatlıkla oynayabileceğiniz nitelikte duvar bulunuyor, ihtiyacınız olan şey bir raket ve bir de top. Ama asıl hazzı kendinize uygun bir partner bulduğunuzda yaşıyorsunuz. Eğlence ve rekabetin birleşimi sizi kısa sürede bir tenis düşkünü haline getiriyor.

Tenisin Fiziksel, Psikolojik ve Sosyal Yönleriyle Faydaları

Tenisin faydalarını fiziksel, psikolojik ve sosyal yönden olmak üzere üç ana grupta toplayabiliriz. Tenisin size sağlayacağı en önemli fiziksel faydalar; vücudun genel yağ yakımına yardımcı olması, bireye çeviklik, denge, esneklik ve hız kazandırması, vücut koordinasyonunu arttırması şeklinde özetlenebilir. Bu fiziksel faydaların yanı sıra tenis, rakibe, kısmen rüzgara ve güneşe karşı verilen bir mücadele olduğundan, psikolojik anlamda bireye önemli katkılar sağlar. Bu faydalar, tenisin bireye sürekli mücadele etmeyi öğretmesi, sorumluluk anlayışı kazandırması ve bireyin disiplin kavramını geliştirmesi, sporda plan yapmayı ve strateji geliştirmeyi öğretmesi şeklinde özetlenebilir.

Tenis, her yaştan bireye eşsiz bir sosyal ortam sunar. Tenis sayesinde birçok arkadaşlık ilişkisi kurabilir ve hatta işiniz için de önemli bağlantılar edinebilirsiniz. Tenis sayesinde edineceğiniz bu sosyal şebeke önünüze birçok kapı açacaktır. Kulüplerin altyapılarında yer alan çocuklar, ileride profesyonel anlamda başarıya ulaşamasalar bile, tenis oynuyor olmanın onlara sunacağı ayrıcalıktan faydalanarak birçok özel üniversitede veya yurt dışında ileri gelen üniversitelerde çok ciddi masraflardan muaf olarak eğitimlerine devam etme şansı yakalayacaklardır. Eğitimleri sonrasında tenis sayesinde tanıştıkları insanların onlara sunabilecekleri kariyer imkanlarından yararlanabileceklerdir.

Günümüzün en popüler spor dallarından biri haline gelen tenis, artık size çok daha yakın. Kendinize uygun raketi alıp, ailecek size en yakın tenis kulübüne veya tenis kortuna gitmenin tam sırası.