Tenis Kort Zemin & Karşılaştırma

Yeni Nesil Tenis

ZEMİN TİPİNE GÖRE TENİS KORTU

Tenis kort zemini sporcunun sağlığı için en önemli faktördür. Zemin çok sert veya çok yumuşak olmamalıdır. Yapılırken basit malzeme kullanılmamalıdır. Tenis özellikle bacak kaslarıyla beraber tüm vücut kaslarının kullanıldığı bir oyundur. Zeminde yaşanabilecek herhangi bir problemde sporcunun bacak ve diz bölgesini sakatlaması kaçınılmazdır.  Zemin tipine göre de tenis kortunu üç ana grupta inceleyebiliriz.

1)AKRİLİK ZEMİNLİ KORTLAR

En çok tercih edilen tenis kortu çeşitidir. Uygulaması; yapımı kolay, pratik ve ekonomiktir. Birçok renk seçeneği mevcuttur. Özellikle açık kortlarda tercih edilir.  Bir diğer akrilik tenis kortu türü de Cushion Akrilik zemin türüdür. Aynı şekilde akrilik boyanın içine kauçuk granül tozu eklenerek daha esnek ve kullanışlı bir zemin türü oluşturulur.

2) SUNİ ÇİM TENİS KORTLARI

Sentetik çim tenis kortları da genelde açık kortlarda tercih edilen türdür.  Akrilik ve tartan zemine göre daha az maliyetle yapılır. Oyuncular daha rahat oynayabilir.  Tartan zemine nazaran daha yumuşaktır.

3) TARTAN ZEMİN TENİS KORTLARI

Tenis kortu zemini yapılırken en çok tercih edilen türlerden birisi tartan zeminli tenis kortlarıdır. Kortlarda uygulanan kauçuk polimer temelinde uygulanarak  yapılır. Esnek bir zemin olup hareket kabiliyetini arttırır. Toprak düzleştirilir.  Üzerine beton  dökülür. Sonra tartan zemin uygulanması  yapılır. Suni çim ve akrilik zeminlere göre maliyeti yüksektir.  Kaliteli ve kullanışlıdır.