Raket Tutuşları

Yeni Nesil Tenis

Raket (Grip) Tutuşu nedir?

Tenis oyununun temlinde raket sapının doğru tutulması ve uygulanması yatmaktadır.Her vuruş için raket tutuşlarının farklılığını kavrayabilmek uzun zaman alabilir.Her oyuncu kendı Kişiliği ve oyun stratejisine uygun raket kavraması uygulamalıdır. Dolayısıyla amaç doğru kulpları seçmek, mükemmelleştirmek ve güçlü yanlarını ve sınırlamalarını öğrenmektir.

Continantal Grip Tutuşu

Hazır duruş pozisyonunda çoğunlukla bu tutuşta bekleriz.Profesyonellerin hepsi servis tutuşlarında continantel tutuş tercih ederler.Aynı zamanda file önü vole vuruşlarında hem Forehand hemde Backhand tutuşunda kullanılır ve avantaj sağlamaktadır.Savunma oyunlarında ve yaklaşma vuruşlarında slice vuruşları da bu grip tutuşu ile gerçekleştirilmektedir.Vuruşlara Top Spin uygulamak oldukça zordur.Fakat hazır duruşta bu kavramayla beklerseniz diğer tutuşlara geçmek sizler için daha kolay olucaktır.Ayrıca oyun stratejilerinde vole kullanan oyuncular için vazgeçilmez bir kavrama modelidir.

Not: İşaret parmağınızın eklem bölgesi raketin 2. Boğum yerine denk gelmelidir.

Continantal Raket Tutuşu Videosu

Eastern Forehand Grip Tutuşu

Modern tenis oyun gereği olarak Top Spin vuruş oldukça önemlidi ve en çok kullanılan ve uygulanan kavrama modelidir..Bu raket kavramasıyla etkili Top Spin vuruşlar gerçekleştirsiniz ayrıca flat (düz) ve slice vuruşlar içinde kullanılır.

Not: İşaret parmağınızın eklem bölgesi raketin 3. Boğum yerine denk gelmelidir.

Eastern Grip Tutuş Videosu

Semi Western Forehand Grip Tutuşu

Yarı-batı, sert, derin bir Top Spin  vurmak için en doğal tutuştur. El kısmen raketin altında ve kısmen arkasındadır, bu yüzden top spin vermek oldukça doğal olmaktadır.Open stance (açık duruş) ta etkili spinler ve mülemmel vuruşlar sağlar.

Not: İşaret parmağınızın eklem bölgesi raketin 4. Boğum yerine denk gelmelidir.

Semi Western Tutuş Videosu

Western Forehand Grip Tutuşu

Bu tutuşta, raketin yüzü çok kapalı olur ve çok kuvvetli topspin vurulur . Bunun bir diğer problemide, bu tutuştan diğer tutuşa geçmek için, çok fazla raket yüzü değiştirmek gerekir. Eğer bu tutuşta, topla temasta topu taşıma hareketi az yapılırsa ve hareket çabuk bitirilirse, vurulan toplar, çok kısa düşecektir. Bunu önlemek içinde, raket kontrolunuzu kaybetmeden surmeniz gerekmektedir.

Not: İşaret parmağınızın eklem bölgesi raketin 5. Boğum yerine denk gelmelidir.

Eastern Tek El Backhand Grip Tutuşu

Tek el backhand vurmak oldukça zordur.Topa spin vermek için iyi bir contact anı ve raket yuzunun spin uygularayarak yukarı çekilmesi ile tamamlanır.

Not: İşaret parmağınızın eklem bölgesi raketin 1. Boğum yerine denk gelmelidir.

Eastern Tek El Backhand Videosu

Çift El Backhand Grip Tutuşu

Bu tutuş tüm tutuşlar arasında en basiti ve daha güvenli Bir tutuştur.Sağ eliniz raketin denge boyutunu gerçekleştiriken sol eliniz ize iyi ve kontrollu bir raket sürüşü sağlar.

Not:Sağ El  İşaret parmağınızın eklem bölgesi raketin 2. Boğum yerine denk gelmelidir.

        Sol El  İşaret parmağınızın eklem bölgesi raketin 7. Boğum yerine denk gelmelidir.

        (Sol elini Kullananlar İçin Tam Tersi Olacaktır.)

Çift El Backhand Tutuş Videosu