Tenis Oyun Seviyenizi Ölçün

Yeni Nesil Tenis

Teniste İlerlemenin Göstergesi ITN Seviyeleri

Uluslararası Tenis Numaralandırma Testi’ne göre oyuncuların seviyeleri ITN 1-ITN 10 arasında değişiyor.

ITN 10 Seviyesi: Tenis sporunda yeni olanların seviyelerini belirlemek için kullanılan bu numaralandırmada 3 alt başlık yer alıyor. ITN 10.3 seviyesi henüz tenis sporuna ve becerisine hakim değilsenizITN 10.2 seviyesi karşıdan atılan topu raketle ortalayabilliyor fakat hareketli topu rallide tutamıyorsanız alacağınız bir derece. ITN 10.1 seviyesi ise hareketli topu ralli içerisinde tutabilme yeterliliğine sahip olduğunuzda veriliyor.

ITN 9 Seviyesi: Vuruşlarınız başarılıysa fakat henüz hız konusunda ilerleme kaydetmeniz gerekiyorsa ITN 9 seviyesinde değerlendiriliyorsunuz.

ITN 8 Seviyesi: Kısa rallilerde ve düşük hızdaki oyunlarda atılan topun gideceği yeri kestirebilen bir oyuncuysanız alacağınız derece ITN 8 olacaktır.

ITN 7 Seviyesi: Derinlik kontrolleriniz gelişme göstermiş, orta sertlikteki oyun içerisinde topu tutmayı biliyor; fakat hücum vuruşlarında ilerleme kaydetmeniz gerekiyorsa ITN 7 seviyesinde değerlendiriliyorsunuz.

ITN 6 Seviyesi: Saha savunmasında başarılıysanız, vuruşlarınız kontrollüyse, oyun partneriniz ile olan koordinasyonunuz gelişme aşamasındaysa, ancak henüz takım içerisinde yeterli uyumu yakalayamamış oyun hareketlerine sahipseniz ITN 6 seviyesiyle değerlendiriliyorsunuz.

ITN 5 Seviyesi: Ülke içerisindeki klasman turnuvalarında oynayabilen, ilk servisi güçlü kullanan, Loob, Atak ve Smaç oyunlarında başarılı ve vole vuruşlarında iyi olan bir oyuncuysanız ITN 5 seviyesine yükselebilirsiniz.

ITN 4 Seviyesi: Servislerinizde güç ve spin hareketleriyle topunuza yön verebiliyor, rakibe göre stratejik oyun planları geliştirebiliyorsanız ITN 4 ile derecelendirilirsiniz. Fakat henüz hücum opsiyonlarında forehand dışındaki vuruşlarınız yeterli görülmez.

ITN 3 Seviyesi: Servis atışları konusunda yeterli beceriyi edinmişseniz, rakibinizden gelen topları kolaylıkla çevirebiliyorsanız ve rakibinizi hataya yönlendirecek atışlar yapıyorsanız  seviyeniz ITN 3 olarak belirleniyor.

ITN 2 Seviyesi: Ülke içerisinde önemli başarılara imza atmanız, oyunun durumuna göre stratejik oyun vuruşları yapabiliyor ve alternatifleri değerlendirebiliyor olmanız sizi ITN 2 seviyesinde bir oyuncu yapıyor.

ITN 1 Seviyesi: ATP ( Association of Tennis Professionals / Tenis Profesyonelleri Birliği ) ve WTA ( Women’s Tennis Association / Bayan Tenisçiler Birliği ) düzeyinde tenis oynayan oyuncular teniste en yüksek seviyeye yükseliyor.